НАССР або Система якості управління безпечністю харчових продуктів – це перш за все запобіжні дії, систематична ідентифікація, оцінка та контроль потенційних небезпечних чинників (біологічних, хімічних, фізичних), що виникають в процесі виробництва продукції. Тому, одна з характерних особливостей нової економічної політики в Україні – це увага, сфокусована на виготовлення безпечних продуктів харчування на рівні світових стандартів.
Система НАССР в харчовій промисловості в Україні націлена охопити всі аспекти безпеки продукції кожної ланки харчового ланцюга, від вирощування і збору врожаю, придбання сировини і до моменту використання харчового продукту споживачем.
ДЕ СЛІД ВПРОВАДЖУВАТИ ХАССП?
Ваше підприємство працює в сфері громадського харчування? Ви організовуєте виїзні заходи (кейтеринг)? Виготовляєте упаковку для продуктів харчування? Є постачальниками великих торговельних мереж і виробляєте продукти харчування, корми для тварин?
Хочете успішно пройти перевірку Держпродспоживінспекції на предмет впровадження системи НАССР на підприємствах ? Пройти аудит у будь-якій торговельній мережі та укладати договори на великі поставки своєї продукції а також поставляти продукцію на експорт і брати участь в тендерах?
Тоді Вам потрібно впровадити систему управління безпечністю харчових продуктів, засновану на принципах ХАСПП.
ХАССП необхідний:
- На підприємствах громадського харчування (ХАССП для громадського харчування);
- Виробникам харчової продукції;
- Торговим закладам;
- Сільгоспвиробникам сировини: агрохолдінгам, агрофірмам, фермерським господарствам;
- Виробникам кормів, добрив, пестицидів;
- Виробникам чистящих, дезинфікуючих засобів та обладнання;
- Тим, хто займається зберіганням, упаковкою, фасуванням готової продукції.
ВИМОГИ СИСТЕМИ HACCP (ХАССП) В УКРАЇНІ
Система заснована на семи основних принципах:
- Визначення небезпечних факторів, аналіз і оцінка пов’язаних з ними ризиків;
- Виявлення критичних контрольних точок;
- Встановлення критичних меж для кожної точки;
- Підготовка методів моніторингу;
- Розробка коригувальних дій;
- Створення процедур перевірки функціональності впровадженої системи;
- Документування всіх стадій і процедур.
За великим рахунком, у вимогах ХАССП немає нічого принципово нового в порівнянні з традиційними нормами для харчової промисловості, – ХАССП тільки зручно систематизує численні санітарні та технологічні норми і правила виробництва, полегшує повсякденний контроль, робить його зрозумілим як керівнику, так і пересічному працівнику.
ПРОЦЕДУРА ВПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ НАССР:
Першим кроком при впровадженні в діяльність організації системи НАССР є діагностичний аудит – визначення всіх аспектів діяльності, що мають вплив на безпеку продукції.
Розробка системи харчової безпеки документації з дотриманням основних принципів системи і впровадження НАССР в діяльність – призначення групи безпеки, впровадження програм-передумов, аналіз небезпечних чинників та визначення засобів контролю, визначення критичних точок та контроль за ними, проведення валідації та верифікації.
Не варто забувати також про навчання персоналу – відповідальними за проведення процедур повинні бути працівники, тому вони повинні розуміти документацію і розбиратися в процедурах системи.
Проведення внутрішніх аудитів – використовуються для визначення невідповідностей та усунення їх причини.
Реалізація принципів, на яких базується система, допоможе зосередитися на стадіях технологічного процесу і умов виробництва, важливих для забезпечення безпеки харчових продуктів і тим самим забезпечить їх стабільну якість, збільшить реалізацію продукції і підтвердить готовність підприємства до постійного випуску безпечної продукції.