Фумігація — це метод боротьби зі шкідниками, який повністю заповнює ділянку газоподібними пестицидами – або фумігантами – щоб отруїти шкідників усередині. Застосовується для боротьби зі шкідниками в ґрунті, зерні та продукції.
Фуміганти токсичні як для людини, так і для комах. За своєю природою це летючі, проникаючі та токсичні хімічні речовини. Препарати, що використовуються як фуміганти, можуть, якщо не застосовуються із належними запобіжними засобами, отруїти людей.
Фумігацію зерна застосовують на промислових об’єктах, на складах і при транспортуванні зернопродуктів. У дезінфекції використовується фосфін — найбільш популярний засіб для захисту врожаю з 1934 року.
Комахи в сільськогосподарських культурах — суттєва проблема для фермерів і аграріїв. Підприємець, діяльність якого пов’язана з вирощуванням зернових, стурбований збором врожаю високої якості і його збереженням від впливу комах. З метою захисту зерна від шкідливих комах і хвороботворних мікроорганізмів вдаються до фумігації — найбільш ефективного і безпечного комплексу заходів.
У світі – близько 1,5 млн. Видів комах, частина яких відома українським аграріям, оскільки представляють загрозу безпеці зернових. Не тільки вони загрожують сільськогосподарським культурам – боротися доводиться з гризунами, мокрицями і патогенними мікроорганізмами (грибки, бактерії, віруси). Вони шкодять врожаю і загрожують здоров’ю людини, будучи переносниками серйозних хвороб.
Щоб більш наочно показати необхідність боротьби з комахами, познайомимося зі статистикою. Амбарний довгоносик за період життя з’їдає близько 225 мг пшениці, личинка — 45 мг. Одна пара комірних довгоносиків дає потомство кількістю не менше 100 тис. особин, збиток яких — 150-200 кг продукту в рік. Навіть якщо умовно вважати, що фінансовий збиток з тонни зерна становить 200 грн., то якщо у фермера зберігається 1 тис. т., цифри набувають інший масштаб. При самих позитивних прогнозах, за рік втрачається 200 тис. грн з 1 тис. т врожаю.
Методи знезараження в боротьбі з ворогами сільськогосподарського виробництва використовували з часів Стародавньої Греції. Тоді зерносховища обкурювали димом палаючої сірки. У Стародавньому Римі зберігали насіння в щільно закритих горщиках, створюючи умови фумігаційної камери (згодом гнус задихався від вуглекислого газу).
Для захисту винограду від ґрунтових ворогів врожаю, з XIX ст. у Франції почали робити ін’єкції сірковуглецю в грунт. У Каліфорнії, в цілях дезинсекції лимонного дерева, використовували синильну кислоту.
Фосфін (фосфористий водень) почали застосовувати з 1934 р Пожежонебезпека інсектициду обмежувала популярність речовини до 1953 р, коли в Німеччині винайшли його таблеткового форму.